wtorek, 24 lipca 2012

Zasady realizacji nagłośnienia na koncertach

Autorem artykułu jest Mariusz

Rozrywka jaką są koncerty gwiazd jest powszechnie znana i każdy z nas chętnie spędza czas na różnego rodzaju koncertach, festynach lub spektaklach. Artykuł ten pokaże jedną stron jak wygląda  realizacja dźwiękowa przedstawienia.
Realizacja dobrego nagłośnienia koncertów i spektakli muzycznych nie jest prostym zadaniem. Na końcowy efekt odbierany przez słuchacza ma wpływ ogromna ilość czynników, z czego wiele ulega nieustannym zmianom. Nawet jeśli nagłaśniamy koncerty zawsze w tej samej sali, to zmieniają się wykonawcy, instrumenty i gatunki muzyczne. Z kolei jeśli jedziemy w trasę z jednym zespołem na koncert, który odbywa się w różnych salach lub na wolnym powietrzu, przy odmiennej akustyce i przestrzeni scenicznej ograniczającej możliwości rozmieszczenia aparatury i wykonawców.W każdym z powyższych przypadków akustyk powinien umieć się znaleźć i osiągnąć zamierzony efekt brzmieniowy. Nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji, ale jest kilka regół, które pozwolą unikać większych błędów.Pierwsza zasada to odpowiednie stanowisko dla realizatora. Powinno się ono znajdować na widowni aby realizator słyszał, jaki dźwięk jest odbierany przez słuchaczy. Zdarza się, że z przyczyn organizacyjnych realizator znajduje się z boku lub nawet z tyłu sceny. Dzięki takiemu ustawieniu nie słyszy i nie widzi co dzieje się na scenie. Ustawienie prawidłowej barwy i proporcji między instrumentami jest praktycznie niemożliwe.Kolejnym kluczowym elementem jest rozmieszczenie głośnikow tak, aby zapewniały prawidłowy odbiór we wszystkich obszarach widowni. I tutaj prosty przykład: gdy rozmieścimy jedną parę kolumn głośnikowych przy krawędzi sceny, to jedni będą narzekali, że jest za glośno, inni, że za cicho. W tej sytuacji wystarczy umieścić głośniki kilka metrów wyżej. Należy unikać ustawienia głośników w rogach pomieszczeń i prostopadle do powierzchni odbijających. Oczywiście należy zadbać też o właściwe rozmieszczenie odsłuchów i mikrofonów, aby uniknąć sprzeżeń akustycznych. Trzecia zasada dotyczy wyważenia barwy. Możemy to osiągnąć używając specjalistycznej aparatury pomiarowej aby wszystkie częstotliwości były odtwarzane jednakowo. Należy też dokładnie zapoznać się z efektami w używanym urządzeniu pogłosowym. Oczywiście dobra jakość i ilość używanej aparatury powinna być dostosowana do wymagan sali koncertowej i gatunku muzycznego.Ostatnie dwie z ważniejszych zasad realizacji jest odpowienie zasilanie, najlepiej z jednego źródła dla całego nagłośnienia nawet kosztem rozwijania dużej ilości przedłurzaczy oraz użycie dobrych kabli i wtyków, aby uniknąć trzasków i przerw w odtwarzaniu podczas nagłośnienia. Firma nagłośnieniowa realizująca koncert musi podołać tym wszystkim zasadom i wymaganiom aby uzyskać efekt w postaci profesjonalnego nagłośnienie  
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Wybieramy gitarę

Autorem artykułu jest Radziowi

Wybór odpowiedniej gitary jest bardzo ważny zarówno dla osoby, która dopiero zaczyna przygodę z tym interesującym instrumentem jak i dla doświadczonego już i zaprawionego w muzycznych bojach muzyka.
W przypadku, gdy gitara wybierana jest dla zupełnie początkującej osoby pierwsze istotne pytanie brzmi, jaka to ma być gitara - klasyczna czy elektryczna? Jeśli jesteśmy zafascynowani gitarą latynoamerykańską i rozrzewniają nas piękne ballady - lepiej kupić i nauczyć się grać na gitarze klasycznej. Jeśli chodzi o naukę gry na gitarze klasycznej jest o tyle łatwo, że mamy możliwość skorzystania z usług znacznej licznych prywatnych nauczycieli, możemy skorzystać z kółka zainteresowań założonego w pobliskim domu kultury lub zagłębić się w literaturę dedykowaną samodzielnej nauce gry na tym wspaniałym instrumencie.

W przypadku, gdy marzy nam się występowanie w zespole rockowym nie ma co się zastanawiać, tylko należy kupić gitarę basową lub gitarę elektryczną. Dla początkującego basisty najlepszym sposobem gry jest szarpanie, a inne style to: slapping, popping, klang, granie kostką, tapping.
Do ćwiczeń, prób i każdego długotrwałego użytkowania gitary przydadzą się metronomy i tunery. Dzięki tunerowi nastroimy gitarę, a dzięki nawet najprostszemu metronomowi nauczymy się dyscypliny gry i mieszczenia wytworzonych dźwięków w przewidzianym dla nich czasie. Warto także zainwestować w gadżety takie jak gryfy do ćwiczeń, dzięki którym, jeśli będziemy chcieli poćwiczyć chwyty na wyjeździe lub w domu późno w nocy - możemy to zrobić nie budząc domowników.
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Start nowego portalu dla młodych zespołów RockMyBand.pl

Internet stanowi obecnie kopalnię młodych talentów i swego rodzaju trampolinę do sławy. Zawrotna kariera Lily Allen czy Arctic Monkeys na stałe zmieniła oblicze branży muzycznej. Właśnie ruszył RockMyBand.pl - nowy serwis przeznaczony dla polskich wykonawców.

Zdobywanie sławy przez Internet to dzisiaj światowy trend, stanowiący alternatywę dla tradycyjnych dróg dotarcia do odbiorców muzyki. Sieć pełni funkcję muzycznego Hyde Parku. Młodzi wykonawcy mogą w nim prezentować swoją twórczość bez konieczności wcześniejszego przypodobania się wielkim koncernom muzycznym i mainstreamowym dziennikarzom branżowym. Wręcz przeciwnie! Popularność zdobyta wśród internautów sprawia, że to topowe wytwórnie i reprezentanci mediów starają się o względy internetowych gwiazd. Klasycznymi przykładami takiej kariery jest chociażby popowa wokalistka Lily Allen czy indie rockowy zespół Arctic Monkeys. Portale internetowe przyczyniają się do popularyzacji muzyki niezależnej, a artystom dają możliwość bezpośredniego dotarcia do odbiorców. Taka idea przyświeca też RockMyBand.pl, najnowszemu serwisowi poświęconemu nowym wykonawcom na polskiej scenie muzycznej.

Każdego dnia w bazie serwisu RockMyBand.pl przybywa nowych zespołów i indywidualnych wykonawców, którzy dynamicznie rozwijają swoje profile. Zaletą platformy jest otwartość na artystów reprezentujących każdy gatunek muzyczny i duża liczba funkcji w ramach konta. Oprócz zamieszczania podstawowych informacji o działalności, muzycy mogą tam prezentować swoje utwory, wideoklipy i nagrania z koncertów oraz prowadzić bloga, na którym fani poznają kapele i śledzą aktualności. Serwis oferuje także możliwość bezpłatnego zamieszczania ogłoszeń muzycznych w kilku kategoriach, m.in. na temat planowych występów, lokalizacji sal prób, ofert współpracy dla muzyków przy nowym projekcie muzycznym czy chociażby udziału w jam session. Rejestracja w systemie jest wyjątkowo szybka, dzięki możliwości użycia swojego konta w serwisach: Google, Facebook, Flickr, Blogger, Yahoo! i Wordpress.

Platforma RockMyBand.pl to także nieocenione źródło świeżej muzyki dla melomanów poszukujących nowych projektów wolnych od wpływów wielkich wytwórni muzycznych. Każdy entuzjasta muzyki niezależnej może znaleźć najnowsze nowinki i zostać jednym z pierwszych słuchaczy rodzących się gwiazd polskiej sceny muzycznej. Portal posiada również profile w popularnych serwisach społecznościowych: Facebook, Youtube, Twitter, Myspace i Blip.

--

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.